Paprastasis distiliavimas

Įrašyk visus praleistus žodžius ir paspausk „Tikrinti“, pamatysi darbo įvertinimą. Jeigu spręsti sekasi sunkiai, pažiūrėk į atvaizdą esanti čia
4-2.jpg
Paprastasis naudojamas vienam pakankamai lakiam skystam junginiui nuo jame ištirpusių kietų arba nelakių medžiagų bei atskirti dvi skystas medžiagas, kurių temperatūra skiriasi daugiau nei 80C. Taip pat paprastasis distiliavimas naudojamas medžiagos patikrinti nustatant jos virimo temperatūrą. Nustatyta virimo temperatūra visada palyginama su virimo temperatūros reikšme, nurodyta žinyne arba originaliojoje literatūroje.
Distiliavimui naudojama arba apvaliadugnė kolba su Viurco pereinamąja . Ji tvirtinama laikikliu (Viurco kolba apimama virš atšakos) prie stovo. Viurco kolbos atšaka jungiama su nuožulniuoju Lybigo . Kolbos atšaka turi įeiti į kondensatorių ne mažiau kaip 4–5 cm. Kondensatorius jungiamas su rinktuvu. Į kolbos kaklą įstatomas , kad jo gyvsidabrio rutuliuko viršutinis kraštas būtų viename lygyje su atšakos apatiniu kraštu. Distiliuojamo skysčio pripilama ne daugiau kaip 2/3 kolbos tūrio.
Dar nepradėjus kaitinti skysčio, į kolbutę būtina įmesti virimo agentą () – kelis gabalėlius porėtos medžiagos, pemzos, stiklo filtro, keraminių duženų arba vienu galu užlydytų stiklinių kapiliarų (užlydytas galas turi būti viršuje, kolbos kaklelyje). Be virimo agento, kurio porose yra oro, garų burbulai susidaro labai , ir skystis gali įkaisti aukščiau virimo temperatūros, o virimas . Kai tokiame perkaitusiame skystyje pagaliau susidaro burbuliukas, jame esantis garų slėgis, atitinkantis skysčio temperatūrą, gerokai viršija atmosferos bei skysčio sluoksnio slėgį. Toks garų burbuliukas labai greitai didėja, skystis staiga užverda ir gali patekti iš kolbos į . Išoriniai perkaitimo požymiai yra skysčio lašelis, judantis skysčio paviršiumi kolboje nuo sienelės prie sienelės ir lėta distiliacija be virimo požymių. Virimo pamažu išskiria mažus oro burbulėlius, kurie yra didesnių skysčio garų burbulų užuomazgos, ir palaiko virimą. Jokiu būdu negalima mesti virintuvo į jau skystį! Staigiai užviręs skystis gali būti išpurkštas iš kolbos. Virintuvas taip pat įdedamas ir atnaujinant nutrauktą .
Šildoma elektrine virykle arba dujiniu degikliu, naudojant vandens, alyvos, metalo . Vonios temperatūra turi būti 20–25 C aukštesnė už distiliuojamo skysčio virimo temperatūrą. Distiliuojant medžiagas, kurių virimo temperatūra žemesnė kaip 120C, naudojamas vandens kondensatorius su vandeniu. Medžiagoms, kurių virimo temperatūra 120−160C, naudojamas kondensatorius su vandeniu, o esant aukštesnei kaip 160C virimo temperatūrai – kondensatorius (12–16 mm skersmens stiklinis vamzdelis).