Savybės | Atradimas | Pavadinimas | Reakcijos | Naudojimas  

Azotas yra nemetalas ir pats lengviausias tarp VA grupės elementų. Kiti grupės nariai - fosforas (P), arsenas (Kaip), stibis (Sb) ir bismutas (Bi).

 Azoto atradimo garbė priklauso Danieliui Rezerfordui (1772 m.), tačiau Pristlis, Kavendišas ir Šelė, studijavę "sugadintą orą arba phlogisticated aire" - orą neturintį savo sudėtyje deguonies, šį elementą atrado beveik tuo pat metu.  Lavuazjė buvo pirmas, pripažinęs azotą kaip elementą. Kadangi azoto atmosfera negalį palaikyti gyvybės, jis pavadino šį elementą azote, turėdamas galvoje 'nepalaikąs gyvybės'.

Elementui buvo duotas pavadintas nitrogenium - sudarantis salietrą, kadangi jis yra vienas iš sudedamųjų dalių, kalio nitrato salietros sudedamoji dalis. Simbolis N yra šio vardo santrumpa.

Azotas sudaro 78 % oro tūrio.

Apskaičiuotas kiekis azoto atmosferoje yra daugiau kaip 4000 milijardų tonų. Didesnis kiekis pramoninio azoto gaminamas distiliuojant suskystintą orą.

Azotas -  bespalvės, bekvapės ir, apskritai, inertiškos dujos. Skystas azotas taip pat bespalvis ir bekvapis,  primenantis vandenį.

Pakaitintas azotas susijungia tiesiogiai su magniu, ličiu ir kalciu; sumaišytas su deguonimi ir paveiktas elektrinių kibirkščių, sudaro azoto (II) oksidą (NO), iš kurio vėliau susidaro rudos dujos - azoto dioksidas (NO2).

N2 (d) + O2 (d) 2 NO (d)

2 NO (d) + O2 (d) 2 NO2 (d)

Pakaitintas po spaudimu ir esant katalizatoriui N2 reaguoja su H2, susidaro amoniakas (Haberio procesas). Šis amoniako gavimo būdas turi didžiausią reikšmę trąšų gamybai.  Jį oksiduojant gaunama azoto rūgštis (Ostvaldo procesas).

NH3 + O2 + H2O HNO3

Didžiausias azoto kiekis sunaudojamas amoniako gamybai (Pagal gamybos apimtį azotas užima 2 vietą JAV, tuo tarpo NH3 - 6 vietą). Tačiau, dideli dujų  kiekiai yra taip pat naudojami elektronikos pramonėje, inertinei atmosferai sudaryti gaminant detales: tranzistorius, diodus ir kt. Nemažas kiekis azoto naudojamas vaistų gamyboje. Azotas taip pat naudojamas greitam maisto produktų užšaldymui, atšaldymui, įpakavimui ir transportavimui. 

Skystas azotas yra taip pat panaudotas raketos darbe kaip detalių valiklis ir kosminių patalpų izoliatorius, naftos gavyboje jis naudojamas dideliam spaudimui naftos gręžinyje sukelti (spaudimas pakelia žalią naftą į paviršių).

Natris ir kalio nitratai susidaro yrant organinėms medžiagoms, turinčioms savo sudėtyje metalų junginius. Šių salietrų didelis kiekis randamas tam tikruose pasaulio dykumų regionuose, pvz., Čilėje.

Azotas yra masto baltymų sudedamoji dalis ir užima svarbią vietą žmogaus dietoje.