Savybės | Atradimas | Pavadinimas | Gavimas | Reakcijos | Naudojimas  

Šarminis metalas natris yra pirmas 3 periodo elementas ir  IA grupės narys. Kiti grupės nariai - litis (Li), kalis (K), rubidis (Rb), cezis (Cs) ir francis (Fr).

1807m. pirmas natrį natrio hidroksido elektrolize gavo Deivis. Pavadinimas kilęs iš lotynų kalbos žodžio natrum - gamtinė soda, medžiaga, iš kurios pirmą kartą buvo gautas natris. Simbolis Na yra šio pavadinimo santrumpa.

Natrio nemažai yra  saulėje ir žvaigždėse. Pagal paplitimą Žemėje natris užima šeštąją vietą tarp visų elementų. Jis sudaro apie 2.6 % žemės plutos masės; tai labiausiai paplitęs šarminių metalų grupės narys.

Natrio metalas turi kubinę centruotojo tūrio struktūrą.

Natris dabartiniu metu komerciniais tikslais gaunamas visiškai sauso natrio chlorido lydalo elektrolize - Dauno procesas (Downs process):

NaCl (s) Na (s) + ½ Cl2 (d)

Šis metodas yra daug pigesnis negu natrio hidroksido elektrolizė - Kastnerio procesas (Castner process), kuris buvo naudojamas prieš kelerius metus.

Labiausiai paplitęs junginys yra natrio chloridas, bet natris yra ir daugelyje kitų mineralų, pvz., natrio nitrate (NaNO3), kriolite (Na3AlF6), ceolite ir sodalite (Na4Al3 (SiO4) 3Cl). Tai yra labai reaguojantis elementas ir gamtoje jo laisvo nėra.

Natris yra minkštas, blizgantis, sidabrinė spalvos metalas, kuris plaukdamas vandens paviršiumi  išnyksta. Susidaro natrio hidroksidas ir išsiskiria vandenilis:

Na (k) + H2O (s) NaOH (aq) + ½ H2 (d)

Vandens paviršiuje jis gali spontaniškai užsidegti arba ne. Tai priklauso nuo metalo oksido kiekio, kuris apsaugojo nuo vandens.

Jis taip pat reaguoja su oru. Reakcijos metu susidaro natrio peroksidas (Na2O2) ir truputis natrio oksido (Na2O):

2 Na (k) + O2 (d) Na2O2 (k)

Galiausiai jis smarkiai reaguoja su vandeniniais rūgščių tirpalais:

2 Na (k) + 2 HCl (aq) 2 NaCl (aq) + H2 (d)

ir vandeniniais bazių tirpalais, daugiausia dėl audringos metalo reakcijos su vandeniu.

Su natriu reikia elgtis atsargiai, priešingu atveju jis gali būti pavojingas.

Viena iš natrio aukšto cheminio aktyvumo priežasčių - jo žemiausią iš visų 3 periodo elementų jonizacijos energija.

Metalinis natris yra sodamido (NaNH2) ir natrio cianido (NaCN), natrio peroksido (Na2O2) ir natrio hidrido (NaH) gamybos pagrindas. Jis panaudojamas tetraetilšvino gamybai, organinių esterių redukavimui ir organinių junginių sintezei. Metalas gali būti naudojamas, norint pagerinti tam tikrų lydinių struktūrą, valyti metalą,  išlydytų metalų gynimui ir kaip šilumos nešėjas. Natrio ir kalio lydinys NaK taip pat yra svarbus šilumos nešėjų atstovas.

Natrio junginiai yra svarbūs popieriaus, stiklo, muilo, tekstileės gamybai, naftos, chemijos ir metalo pramonės šakoms. Muilas apskritai  yra tam tikrų riebių rūgščių natrio druska.

Svarbūs junginiai, turintys savyje natrį, yra: boraksas; natrio bromidas; natrio karbonatas (plaunamoji sodą) ir natrio vandenilio karbonatas (geriamoji soda). Abu šie junginiai gaminami Solvay procese; natrio chloratas; natrio chloridas arba valgomoji druska; natrio cianidas; natrio aliuminio fluoridas kuris randamas gamtoje kaip mineralas kriolitas; natrio nitratas arba Čilės salietra; natrio fosfatas; natrio silikatas, kuris yra stiklo komponentas; natrio sulfatas, žinomas medicinoje kaip Glauberio druska; ir natrio sulfidas.

Natrio garų lempos - lempos, kuriose aukšta įtampa paverčia natrį dujomis, šviečia ryškia geltona šviesa (D linijos). Jos naudojamos magistralių apšvietimui.