Vandenilinis rodiklis pH

Vandenilinis rodiklis pH
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
X
pH = 6,5
Pienas. Paveikus mechaniškai pieno rūgštingumas turi tendenciją padidėti. Rūgštingumo pokytis yra susijęs su po mechaninio poveikio padidėjusiu oro kiekiu piene. Laikant iki 2 val. mechaniškai paveiktą pieną bei jį termiškai apdorojant, rūgštingumas sumažėja, pasiekia pradinį dydį.
X
pH = 6
Šaknų alus. Šio alaus skonis yra išskirtinis. 1960 m. JAV Vaistų ir maisto administracija uždraudė tokiame aluje esantį ingredientą safrolį, kurio yra sassafaras aliejuje, nes nustatyta, kad žiurkėms jis sukelia kepenų vėžį. Nenuostabu, kad šiuolaikinio šaknų alaus gardinimui naudojami cheminiai dažikliai bei skonį suteikiančios medžiagos.
X
pH< 5,6
Rūgštusis lietus. Rūgštusis lietus – lietus, kurio lašuose padidėjęs sieros bei azoto rūgščių kiekis; paprastai rūgščiu laikomas lietus, kurio pH mažesnis nei 5,6. Toks lietus iškrinta tada, kai sieros ir azoto oksidai, kuriuos į orą išskiria jėgainės ir transporto priemonės, reaguoja su ore esančia drėgme. Šios dujos patenka į vandens apytakos ratą ir gali būti toli nuneštos vėjo, o tada iškristi rūgštaus lietaus arba sniego pavidalu. Toks lietus apnuodija arba pražudo ežerų, upių ir miškų gyvūnus, sunaikina aplinkinius augalus. 90% rūgščiojo lietaus sukelia žmonės. Šią problemą galima išspręsti, sumažinus automobilių ir elektrinių išskiriamų dujų kiekį.
X
pH = 5
Duona. Duona – kepinys iš kviečių, rugių ir kitų javų miltų. Vienas iš svarbiausių maisto produktų, patenkinantis daugumą organizmo energijos poreikių. Duona kepama iš tešlos, kuri maišoma iš miltų, druskos ir vandens. Kai kada dar dedama salyklo, kmynų, cukraus, pieno, išrūgų ar kt. priedų. Tešla dažniausiai rauginama duonos raugu, arba keliama mielėmis.
X
pH =4 - 5
Juoda kava. Jeigu pamatuosite kavos gėrimo pH, tai gausite rezultatą apie 5 (priklausomai nuo kavos pupelių rūšies ir jų kiekio gėrime). Paradoksalu – kavos gėrimas rūgštus, bet veikia kaip anabolikas. Viena iš tokio poveikio priežasčių – alkaloidai kavoje, jų poveikis organizmui yra kaip šarmų.
X
pH = 4
Pomidorai. Nors pomidorai laikomi rūgščia daržove, suvirškinti jie šarmina organizmą, todėl naudingi žmonėms, sergantiems padidėjusio rūgštingumo sukeltomis ligomis, pavyzdžiui, podagra.
X
pH = 2,8
Coca Cola. Pats aktyviausias Coca Cola ingriedientas - tai fosforo rūgštis. Jos pH yra 2,8. Coca Cola turi pakankamą šios rūgšties koncentraciją, kad per 4 dienas joje ištirptų žmogaus nagai.Daugelyje iš JAV valstijų policija specialiai vežiojasi 2 galonus Coca Cola gėrimo - tam, kad nuplautų nuo plento kraują autokatastrofų vietoje. Jei į lėkštę, pilną Coca Cola gėrimo įdėsite gabalą mėsos, po 2 dienų jo nerasite. Jis pilnai ištirps. Jei jūsų tualetas ar kriauklė užsiteršė nenuplaunamomis nuosėdomis, apšlakstykite jį Coca Cola ir palikite kelioms valandoms. Citrinos ir fosforo rūgštys, esančios šiame limonade, nugraužia bet kokias nuosėdas. Jei norite nuo chromuotų mašinos paviršių nuvalyti rūdis, patrinkite aprūdijusias vietas sulamdyta ir Coca Cola pamirkyta aliuminio folga. Stenkitės, kad Coca Cola nepakliūtų ant emaliuotų paviršių, nes gali likti nenuplaunamos dėmės. Jei norite pašalinti korozines apnašas nuo automobilinio akumuliatoriaus, tiesiog pašlakstykite apsinešusias vietas Coca Cola. Jei norite atsukti užrūdijusį varžtą, pašlakstykite jį Coca Cola. Po kelių minučių rūdys bus išgraužtos ir varžtas atsisuks. Jei drabužiuose yra neišplaunamų dėmių, daugumą jų puikiai išnaikins Coca Cola - tiesiog išpilkite ant drabužių buteliuką šio limonado, pusvalandį palaikykite, o paskui, neskalavę, skalbkite skalbimo mašinoje su milteliais, kaip įprasta. Jei tiesiog norite pašalinti nuo drabužio dėmę, aplaistykite ją Coca Cola, palaukite kelioliką minučių ir praskalaukite vandeniu. Itin efektyviai dėmes Coca Cola išima iš sintetinių audinių - jie šiame gėrime netirpsta, kai kitos organinės medžiagos suyra. Jei ant mašinos stiklo yra atsiradę nenuplaunamų dėmių nuo vabzdžių, suvilgykite dėmeles Coca Cola - 10 minučių pakaks, kad pašalinti vabzdžius, nenuplaunamus jokiais muilais. Lietuvoje jau senokai žinomas kovos prieš blogų (per daug jautrių) automobilinių signalizacijų sąvininkus - ant mašinos kapoto išlieti buteliuką Coca Cola limonado. Per naktį ant emalės atsiranda nenuplaunamos, rūgščių sukeltos dėmės. Coca Cola koncentratas pervežamas specialiuose sunkvežimiuose - autocisternose. Lygiai tokiose pačiose autocisternose vežamos rūgštys. Įprastinės cisternos netinka, nes jau po kelių mėnesių jose atsiranda skylės. Coca Cola platintojai visame pasaulyje išnaudoja šį gėrimą, kai pasibaigia jo galiojimo laikas - tiesiog jie plauna motorus, radiatorius ir pan.
X
pH = 2,5
Actas. Actas − acto rūgšties tirpalas vandenyje (dažniausiai 4 % ir 9 %). Acto rūgštis susidaro, fermentuojantis etilo alkoholiui (spiritui). Actą gamina mažiausi organizmai − acto rūgšties bakterijos. Fermentatoriuose, pripildytuose buko medienos drožlių, šios bakterijos, vartodamos deguonį, etilo alkoholį suraugina į actą. Actas kartais aromatizuojamas peletrūnais, salierais, juodųjų serbentų lapais, kitais prieskoninių augalų lapais arba šaknimis (baziliko, mėtos ir kt.). Acto būna pagaminto iš vynuogių, obuolių, spirito ir kt. Actas yra daugelio patiekalų ir užkandžių pagardas; jo dedama į padažus ir marinatus, į ruošiamas garstyčias, barščiams parūgštinti, silkei, salotoms paskaninti ir kitur. Actas laikomas vėsiai stikliniame inde sandariai užkimštas.
X
pH = 2
Citrusinių vaisių sultys. Mūsų skrandžio rūgščių ir šarmų pusiausvyra, arba pH, yra lygi 2. Įdomu, kad būtent rūgščių citrusinių vaisių sulčių - citrinų šis dydis taip pat yra lygus dviem. Tad jos neišbalansuoja rūgščių ir šarmų pusiausvyros, o tai teigiamai atsiliepia sveikatai. Apelsinų, obuolių, vynuogių sultys turi šiek tiek didesnį pH.
X
pH = 1 ir pH< 1
Elektros energijos kaupimo prietaisai. Skirstomi į įkraunamas sistemas (pavyzdžiui, švino akumuliatoriai, nikelio-kadmio akumuliatoriai) ir neįkraunamas (pavyzdžiui, gyvsidabrio oksido, sidabro oksido, cinko-oro, šarmo-mangano, cinko-anglies, ličio baterijos). Skiriasi ir pagal formas (bloko, lazdelių, plokščios baterijos, sagos formos elementai). Visose baterijose yra daugiau ar mažiau aplinką teršiančių cheminių medžiagų – gyvsidabrio, švino, cinko, mangano, nikelio, kadmio. Kiekvienoje baterijoje yra gyvsidabrio, išskyrus švino-nikelio-kadmio akumuliatorius bei cinko-anglies ir ličio baterijas. Didžioji panaudotų baterijų dalis patenka į atliekas. Apdorojus atliekas (pirmiausia po atliekų deginimo ir kompostavimo), išsiskiria aplinkai pavojingi sunkieji metalai, kurie užteršia aplinką ir žmogaus organizmą. Gyvsidabrio oksido ir šarmo-mangano baterijos yra pagrindiniai gyvsidabrio taršos šaltiniai buitinėse atliekose.
X
pH = 7,35 – 7,45
Kraujo pH yra 7,35 – 7,45. Jei kraujo pH mažesnis už 7 arba didesnis už 8 – žmogus neišgyvena.
X
pH = 7,6
Kiaušinis beveik visiškai (iki 97 proc.) rezorbuojasi žarnyne, nepasilieka šlakų. Kiaušinio baltymą, jei nėra jam padidėjusio jautrumo, galima vartoti be ypatingų apribojimų. Gyvulinės kilmės aminorūgštys, esančios baltyme, yra statybinė medžiaga mūsų raumenims. Lecitinas ir sieros turinčios aminorūgštys teigiamai veikia nervų sistemą. Todėl kiaušinius patartina valgyti sergant nervų ligomis, dirbantiems su kenksmingomis medžiagomis. Kiaušinyje esantis lecitinas ir geležis stimuliuoja raudonųjų kraujo ląstelių gamybą. Kiaušinio baltymas nedirgina virškinamojo trakto sienelės, todėl sėkmingai vartojamas dietinėje mityboje sergant opaligėmis, kasos uždegimu.
X
pH = 8,3
Unikalus tirpalas, kuris davė pradžią gyvybei Žemėje. Jūros vandenyje randami praktiškai visi cheminiai elementai. Vienų elementų daugiau, kitų mažiau, kitų tik milijoninės dalys, tačiau nežiūrint į tai, visi cheminiai elementai daugiau ar mažiau yra būtini ir reikalingi visoms, jūrų gyvybių formoms. Jūros vandenyje pastoviai vyksta cheminės reakcijos, kurios palaiko tam tikrus vandens parametrus. Todėl pokyčiai vandenyje vyksta labai nežymus ir niekada nebūna staigių pakitimų chemine prasme.
X
pH = 8,5
Kepimo soda: Natrio bikarbonatas gali būti naudojamas tiesiai iš dėžutės kaip švelni abrazyvinė valymo priemonė, ir gali gerokai mažiau nei pirktiniai valikliai braižyti paviršius. Soda lengvai absorbuoja kvapus ir yra rekomenduojama naudoti šaldytuve.
X
pH = 9
Paprasti muilai turi šarminę reakciją – apie 9 pH, todel jie gali pažeisti rugštu odos lipidini sluoksni (apie 5,5 pH) ir suardyti bakterines floros pusiausvyrą. Tada yra didesne rizika, kad i odą prasiskverbs ligas sukeliantys mikroorganizmai ir alergenai. Pažeistas lipidinis sluoksnis labai padidina odos išsausejimą. Nuplovus muilą odos paviršius lieka šarminis - 7-8 pH, o kad atsistatytu rugštus odos lipidinis sluoksnis, prireiktu mažiausiai 30 minučiu. Kartais šis procesas trunka net 3 valandas. Todel vis dažniau rekomenduojama vartoti specialu tualetini muilą, kuris turi rugščią pH reakciją, neardo odos lipidinio sluoksnio ir kurio sudetyje yra komponentu, padedančiu tą sluoksni greitai atstatyti.
X
pH = 10
Magnio hidroksido gelis.Magnio hidroksidas neutralizuoja druskos rūgštį skrandyje. Reakcijos metu atsiranda magnio chloridas, kuris šiek tiek laisvina vidurius. Magnio hidroksidas šiek tiek tirpina šlapimo organų akmenis,mažina rūgštingumą stemplėje, didina pH bei mažina pepsino aktyvumą. Naudojamas taip pat ir spalvos stabilizavimui daržovių konservavimo metu. Didelės koncentracijos laisvina vidurius.
X
pH = 11
Amoniako vanduo - amoniako tirpalas vandenyje naudojamas trąšų gamyboje ir kitose pramonės srityse. Amoniako vanduo - nedegus, nesprogus skystis, tačiau esant degazacijai gamybinėse patalpose gali išsiskirti amoniakas, sudarydamas sprogias amoniako garų koncentracijas ore. Amoniako vanduo veikia odą silpniau negu kiti šarmai, tačiau gali sukelti stiprų skausmą, paraudimą, o veikdamas ilgiau - pūsles. Patekęs į akis, jis gali apakinti, nes amoniakas greitai prasiskverbia į akių gilumą.
X
pH = 12
Skystas kanalizacijos vamzdžių valiklis. Sudėtis: natrio šarmo, natrio hipochlorito vandeninis tirpalas. Paskirtis: skirtas indų, stalo įrankių, viryklių, kriauklių, keraminių plytelių, emaliuotų bei metalinių paviršių valymui. Perspėjimai: valiklis ardantis. Stipriai nugegina! Laikykite užrakintą vaikams neprieinamoje vietoje. Mūvekite tinkamas pirštines ir naudokite akių/veido apsaugos priemones. Patekus į akis, nedelsiant gerai praplaukite vandeniu ir kreipkites į gydytoją.
X
pH = 13
Orkaičių valiklis. Ši priemonė yra nepaprastai efektyvi šalinant riebalus ir prikepusio cukraus dėmes, taip pat šalinant net sunkiausiai pašalinamus nešvarumus. Pataria rinktis ekologiškus valiklius, pažymėtus specialiu eko ženklu – gėle, gulbe, mėlynuoju angelu ar vandens lelija.
X
pH = 14
Natrio šarmas, natrio hidroksidas arba kaustinė soda – stipri bazė. Kartais natrio šarmu vadinamas tik šio junginio vandeninis tirpalas. Naudojamas muilo, dirbtinio šilko, dažų, naftos produktų gamyboje, ir kitur.
X
pH = 7
Chemiškai grynas vanduo yra toks, kuriame, be vandens (H20) molekulių, nėrsApkių kitų molekulių priemaišų. Praktiškatokio vandens pagaminti neįmanoma, todėl sakykime, kad chemiškai grynas yratoks vanduo, kuriame yra labai maži įvairių priemaišų kiekiai. Gamtoje tokio van-dens taip pat nerasime, nes vanduo yrapats geriausias, pats universaliausias išvisų žinomų tirpiklių. Jokiame kitame tirpiklyje netirpsta tiek daug pačių įvairiausių organinių ir neorganinių medžiagų(metalų, nemetalų, dujinių medžiagų,rūgščių, bazių, druskų irt.t.). Taigi gamtoje susiduriame tik su „chemiškai negrynu", t.y. daugiau ar mažiau mineralizuotuvandeniu.
Anotacijos