Savybės | Atradimas | Pavadinimas | Naudojimas

Anglis yra nemetalas, pats lengviausias tarp IVA grupės elementų. Kiti grupės nariai - silicis (Si), germanis (Ge), alavas (Sn) ir švinas (Pb).

Pavadinimas kilęs iš lotynų kalbos žodžio carbo - medžio anglys. Simbolis C yra šio pavadinimo santrumpa.

Elementas anglis žinomas nuo priešistorinių laikų ir yra labai plačiai paplitęs. Jo gausiai randama saulėje, žvaigždėse, kometose ir kai kurių planetų atmosferoje.

Gamtoje anglis randama trijų skirtingų alotropinių atmainų pavidalu: grafito, deimanto ir fulereno arba "bucky bolls".

Grafitas yra viena iš minkščiausių žinomų medžiagų. Tuo tarpu deimantas - vienas iš kiečiausių. Deimantas - kaip brangakmeniai ir grafitas - žinomi daugelį šimtmečių. 1770 metais nagrinėdamas orą  Lavuazjė įrodė, kad deimantai gali degti ore. Trečia alotropinė atmaina fulerenas (60 anglies atomų molekulė C60) - molekulė tūrinti futbolo kamuolio formos anglies atomų gardelė, buvo atrasta tiktai 1985 metais.

Anglies junginys - anglies dioksidas, randamas žemės atmosferoje ir ištirpęs visuose gamtiniuose vandenyse. Anglies junginiai karbonatai, pvz., kalcio (klintis), magnio ir geležies karbonatai, sudaro didelę uolienų dalį (kalcitas ir aragonitas yra dvi kristalinės CaCO3 formos). Anglis, nafta, ir gamtinės dujos yra svarbiausi angliavandenilių šaltiniai.

Anglis nuo kitų elementų skiriasi savybe sudaryti begalę įvairių junginių. Su vandeniliu, deguonimi, azotu ir kitais elementais ji sudaro begalinį skaičių junginių. Vienas anglies atomas dažnai yra sujungtas su daugeliu kitų anglies atomų. Yra žinoma  virš dešimt milijonų anglies junginių, keliolika tūkstančių jų yra gyvybiškai svarbūs. Anglis yra pagrindinis gyvų organizmų elementas.

Anglis, kaip išlydytos geležies priedas naudojamas plieno gamyboje, anglies elektrodai plačiai naudojami elektriniuose prietaisuose. Paprasto pieštuko "širdelė" yra grafito ir molio mišinys. Įprasta sausoji baterija turi cinko metalinį anodą, anglies katodą ir MnO2 ir NH4Cl.

Sėkminga anglies ir silicio sintezė (1940 m.) tapo daugybės naujų medžiagų - silikono polimerų (silicio, deguonies ir organinių grupių junginiai) - atradimo priežastimi. Kai kurie iš jų žemoje temperatūroje naudojami kaip skysti tepalai; kiti naudojami kaip plastikai izoliacijoje, kaip gumos pakaitalas ar neperšlampama medžiaga.

Nuo 1961 metų Tarptautinė teorinės ir taikomosios chemijos sąjunga anglies-12 izotopą laiko atomo masės vienetu. Anglies atomas, kurio masė 14, yra gamtinis radioaktyvus izotopas, turintis 5 760 metų pusėjimo trukmę. Jis gali susidaryti ir branduoliniame reaktoriuje. Anglis-14 naudojama kaip "trasuojanti kulka" cheminiuose ir biologiniuose procesuose. Šio izotopo panaudojimo technika buvo išvystyta ir patobulinta Libby 1940 metais. Ji plačiai naudojama iki šiol archeologinių radinių, medienos ir kitų medžiagų amžiui nustatyti.