(c

 
 
 
 

)

                                                   
     
 

Kietųjų medžiagų kietumas

 
 
 
 
  Reagentai:  deimantas, silicis, molibdeno disulfidas, litis.  
     
  Deimantas  
     
  Deimantas yra viena iš kiečiausių natūralių kietųjų medžiagų. Dėl šios savybės jis naudojamas, pvz., stiklo pjovikių ir grąžtų antgalių gamyboje. Deimanto kristalinė struktūra – atominė gardelė, kurioje kiekvienas anglies atomas su keturiais kitais anglies atomais sujungtas kovalentiniais ryšiais, išsidėsčiusiais tetraedrine struktūra.  
     
 

 
     
  Silicis  
     
  Stipriai paspaudus silicio plokštelę, ji lūžta. Silicio kristalinė struktūra – atominė gardelė, kurioje atomai sujungti kryptingais kovalentiniais ryšiais, kurie neleidžia jiems pakeisti padėties. Ryšius galima nutraukti tik sulaužant atominę gardelę.  
     
   
     
  Molibdeno disulfidas  
 

 

 
  Lipniąja juosta lengvai galima nuimti molibdeno disulfido sluoksnius. Molibdeno disulfido kristalinė struktūra yra sluoksniuota. Kiekvienas sluoksnio atomas sujungtas kovalentiniais ryšiais su sieros atomais. Tačiau sluoksniai sujungti tarpusavy silpnomis jėgomis. Tai leidžia sluoksniams slysti, dėl to molibdeno sulfatas yra minkštas ir sluoksniuotas.  
 

   
         
 

 
   
Litis
     
  Litis yra minkštas metalas – jį galima pjauti su peiliu kaip sviestą. Ličio kristalinė struktūra – metalinė gardelė. Metalo kietumas nepriklauso nuo jo kristalinės struktūros. Metalo minkštumas priklauso nuo metalo atomo dydžio ir bendrų elektronų skaičiaus.  
 

 
         
   

   

Vienintelis visų teisių savininkas (įskaitant visas su juo susijusias autorines teises) į Chemistry Comes Alive! vaizdinę – foto medžiagą yra Journal of Chemical Education. Visos teisės saugomos. Naudojama turint leidimą.