(c

 
 
 
 

)

                                                   
     
 

Jodas

 
 

 

 
       
     
     
  Naudojimas:  automobilio žibintai (CH3I), jodo tinktūra, druska su jodu (KI+Ca(IO3)2), vaistai.  
     
       
     
     
  Sąveika su baze  
     
  Jodas tik nežymiai tirpsta vandenyje, tačiau gerai tirpsta organiniuose tirpikliuose, pvz., CCl4. Jodas - chemiškai aktyvi medžiaga – reaguoja su NaOH:

3I2 (k)+ 6NaOH (aq) 5 NaI (aq)+ NaIO3 (aq) +3H2O (s)
 
 
   
         
     
     
     
  Jodo laikrodžio reakcija  
     
  Reagentai:  Vandenilio peroksido ir sieros rūgšties mišinys supilamas į buteliuką, pripildytą jodido, tiosulfato jonų ir krakmolo tirpalų. Reakcija vyksta labai lėtai. Reakcijos metu susiformuoja trijodidas, kuris greitai rea-guoja su tiosulfatu - tol, kol pastarasis visiškai sunaudojamas:

H2O2 + 3 I- + 2 H+ →  I3- + 2 H2O
I3- + 2 S2O32- →  3 I- + S4O62-


Trijodido perteklius reaguoja su krakmolu ir susidaro kompleksinis mėlynos spalvos jonas I3- + krakmolas → mėlynas krakmolo-I3- kompleksas
 
 
   
     
       
     
     
  Rūgštingumo poveikis jodo laikrodžio reakcijai

Į 4 buteliukus įpilama skirtingos koncentracijos sieros rūgšties tirpalų. Visuose buteliukuose kitų reagentų koncentracijos vienodos. Kuo didesnis tirpalo rūgštingumas, tuo greičiau vyksta reakcija.
 
     
 

 
     
     
     
     
  Jodido jonų poveikis jodo laikrodžio reakcijai

Į 4 buteliukus įpilama skirtingos koncentracijos jodido jonų tirpalų. Visuose buteliukuose kitų reagentų koncentracijos vienodos. Kuo didesnė jodido jonų koncentracija, tuo greičiau vyksta reakcija.

 
     
   
         
     
     
     
  Vandenilio peroksido jonu poveikis jodo laikrodžio reakcijai

Į 4 buteliukus įpilama skirtingos koncentracijos vandenilio peroksido tirpalų. Visuose buteliukuose kitų reagentų koncentracijos vienodos.
Kuo didesne jodido jonų koncentracija, tuo greičiau vyksta reakcija.

 
         
   
         
     
     
     
  Tirpalų tūrių poveikis jodo laikrodžio reakcijai

Į 4 buteliukus įpilama skirtingų tūrių tirpalų. Visuose buteliukuose kitų reagentų tūriai taip pat skirtingi, koncentracija visų tirpalų vienoda.
Tirpalų tūriai neturi jokio poveikio reakcijos greičiui.
 
         
   
         
     
     
     
  Temperatūros poveikis jodo laikrodžio reakcijai

Į 2 buteliukus, pripildytus vienodų jodidų, tiosulfato jonų ir krakmolo tirpalų, supilamas tas pats vandenilio peroksido ir sieros rūgšties mišinys. Skiriasi tik tirpalų temperatūra. Kuo didesne temperatūra, tuo greičiau vyksta reakcija.
 
         
 

 
         
 

   
     
  Sąveika su metalų  
     
  su aliuminiu

Reagentai: jodo ir aliuminio milteliai, vanduo. Aliuminio ir jodo milteliai sumaišomi. Vienas arba du vandens lašeliai įlašinami į pagamintą mišinį. Netrukus įvyksta galinga egzoterminė reakcija. Aliuminis – stiprus reduktorius, jodas – stiprus oksidatorius, aliuminio jodidas – reakcijos produktas:

2Al (k) + 3I2 (k)  2AlI3 (k)
 
         
 

 
         
       
     
     
  su manganu

Reagentai: jodo ir magnio milteliai, vanduo. Sumaišius mangano ir jodo miltelius, reakcija nevyksta, bet, įlašinus keletą vandens lašų, reakcija įvyksta. Ši reakcija vyksta intensyviai, bet jos metu liepsna nepasirodo. Mangano reakcija su jodu yra mažiau intensyvi:

Mn (k) + I2 (k) ―>  MnI2(k)

Tirpalų tūriai neturi jokio poveikio reakcijos greičiui.
 
         
 

 
         
       
     
     
  su geležimi

Reagentai: jodo ir geležies milteliai, vanduo. Sumaišius geležies ir jodo miltelius, reakcija nevyksta, bet, įlašinus keletą vandens lašų, reakcija įvyksta. Ši reakcija vyksta smarkiai, bet ne taip smarkiai kaip su aliuminiu ir manganu. Geležis - ne toks stiprus oksidatorius, palyginus su aliuminiu ir manganu:

Fe (k) + I2 (k) ―>  FeI2 (k)
 
         
 

 
         
       
     
     
  su nikeliu

Reagentai: nikelio ir jodo milteliai, vanduo. Sumaišius nikelio ir jodo miltelius, reakcija nevyksta, įlašinus keletą vandens lašų, reakcija taip pat nevyksta. Palyginus su kitais metalais, nikelis nėra stiprus reduktorius.
 
         
 

 
         
       
     
     
  su cinku

Reagentai: cinko ir jodo milteliai, vanduo. Sumaišius cinko ir jodo miltelius, reakcija nevyksta, bet, įlašinus keletą vandens lašų, reakcija įvyksta. Ši reakcija egzoterminė, jos energijos užtenka jodui išgarinti.
 
         
 

 
         
 

 
     
     
 

Kuo didesnis standartinis potencialas, tuo metalas yra stipresnis reduktorius.

 
     

Vienintelis visų teisių savininkas (įskaitant visas su juo susijusias autorines teises) į Chemistry Comes Alive! vaizdinę – foto medžiagą yra Journal of Chemical Education. Visos teisės saugomos. Naudojama turint leidimą.