(c

 
 
 
 

)

                                                   
     
 

Siera

 
 

 

Sieros dioksido susidarymas

Bandymas Nr.1

Reagentai: bromtimolio mėlynasis, vandeninis tirpalas, padegtas sieros ir anglies mišinys. Įdėjus į kolbą šaukštelį degančio sieros ir anglies mišinio, susidaro sieros dioksido dujos, kurios ištirpsta vandenyje. Tirpalas kolboje tampa rūgštinis, tai įrodo pasikeitusi indikatoriaus spalva:

S (k) + O2 (d) → SO2 (d)

SO2(d) + H2O (s)  →  H2SO3 (aq)
 

 
   
         
       
     
     
  Bandymas Nr.2

Reagentai: natrio sulfitas, druskos rūgštis. Į Biuchnerio kolbą įberiama natrio sulfito. Kolba uždaroma kamšteliu, i kurį yra įstatytas dalijamasis piltuvėlis, pripildytas druskos rūgšties. Kolba su lanksčiuoju vamzdeliu sujungiama su stikline. Į kolba įpilama druskos rūgšties. Vyksta reakcija, jos metu susidaro sieros dioksidas, kuris užpildo visą stiklinę:

Na2SO3(k) + 2 HCl (aq) →  2 NaCl (k) + SO2(d) + H2O(s)
 
     
   
     
     
  Sieros dioksido balinančios savybės

Bandymas Nr.1

Reagentai: sieros dioksidas ir rožė.
 
     
   
         
       
     
     
  Bandymas Nr.2

Reagentai: K2MnO4 (kalio manganato) ir kalio dichromato (K2CrO4) tirpalai ir sieros dioksidas. Įpylus violetinio kalio manganato K2MnO4 (aq) tirpalo į sieros dioksidą, jo spalva visiškai nublunka - MnO42- jonai redukuojasi iki Mn2+jonų, o S2- jonai oksiduojasi iki SO42-jonų:

5SO2(d) + 2MnO4 2-(aq) + 2H2O(s) → 5SO42-(aq) + 2Mn2+(aq) + 4H+(aq)

Įpylus į sieros dioksidą geltono kalio dichromato tirpalo, jo spalva pasikeičia į žalia: CrO42- jonai redukuojasi į žalios spalvos Cr3+ jonus:

3SO2(d) + 2CrO42-(aq ) + 2H 2O(s) → 3SO42-(aq ) + 2Cr3+(aq ) + 4OH-(aq )
 
     
   
     
       
     
     
  Sieros dioksido sąveika su natrio karbonatu

Reagentai: natrio hidroksido ir kalcio oksido mišinys ir sieros dioksidas. Didelėje stiklinėje yra buteliukas su NaOH ir CaO mišiniu. Į stiklinę leidžiamos sieros dioksido dujos. Stiklinė uždengiama ir buteliukas su mišiniu apverčiamas. Buteliuko turinys pradeda reaguoti su stiklinėje esančiu sieros dioksidu:

CaO (k) + SO2 (d) →  CaSO3 (k)

Susidarius CaSO3 kristalams, sieros dioksido dujų tūris sumažėja, o slėgis krenta, dėl to stiklinės uždengimas įtraukimas į vidų.
 
     
 

 
         
 

   
     
 
Sąveika su metalais

su geležimi

Sumaišomi sieros ir geležies milteliai. Įkaitinamas metalinis strypas. Įkaitintas strypas paskatina egzoterminės reakcijos pradžią. Reakcijos metu susidaro geležies sulfidas:

8Fe (k) +S8 (k) → 8FeS (k)
 
     
 

 
         
       
     
     
  su cinku

Sumaišomi sieros ir cinko milteliai. Įkaitintas strypas paskatina egzoterminės reakcijos pradžią. Reakcijos metu susidaro cinko sulfidas:

8Zn (k) +S8 (k) → 8ZnS (k)
 
 
   
     
       
     
 
Plastiškoji siera

Sieros milteliai šildomi tol, kol išsilydo ir pakeičia spalvą į rudą. Iš pradžių suskystinta siera teka laisvai. Esant 113° C, tarp S8 molekulių atstumai yra didesni ir jos juda chaotiškiau nei kietoje būsenoje. Pakilus temperatūrai iki 180° C skystis tampa tirštesnis. Tai įvyksta dėl to, kad S8 žiedai nutrūksta ir susidaro ilgos, susipynę tarpusavy sieros atomų grandinės. Pakilus temperatūrai iki 200° C siera vėl suskystėja ir gali tekėti. Tai įvyksta dėl didelio “S-S” ryšių skaičiaus nutrūkimo – formuojamos trumpesnės grandinės, kurios laisvai juda viena kitos atžvilgiu. Pakilus skysčio temperatūrai iki 445° C, jis užverda. Garai užsidega ir virš stiklinės pasirodo mėlyna ugnis. Skystos sieros įpilama į stiklinę su vandeniu. Susidaro plastiškoji siera, kurią galima ištempti lyg siūlą ir ji nelūžinės. Tai vyksta dėl to, kad staigiai atšaldžius ilgos sieros grandines išsitęsia, bet nelūžta.
 
 
   
     
   
         
       

Vienintelis visų teisių savininkas (įskaitant visas su juo susijusias autorines teises) į Chemistry Comes Alive! vaizdinę – foto medžiagą yra Journal of Chemical Education. Visos teisės saugomos. Naudojama turint leidimą.