(c

 
 
 
 

)

                                                   
     
 

Šarminiai metalai (IA grupės metalai)

 
 

 

Ličio sąveika su vandeniu 

 
   

Gabaliukas metalinio ličio įdedamas į lėkštutę, pripildytą vandens ir fenolftaleino mišinio. Litis plūduriuoja vandens paviršiuje, susidaro vandenilio dujos. Tirpalas tampa rožinis – dėl susidariusio ličio hidroksido pasikeitė fenolftaleino spalva:

2Li (k) + 2H2O (s) 2LiOH (aq) + H2 (d)

 
   
   
     
   
     
     
  Natrio sąveika su vandeniu

Gabaliukas metalinio natrio įdedamas į lėkštutę, pripildytą vandens ir fenolftaleino mišinio. Natris plūduriuoja vandens paviršiumi, susidaro vande-nilio dujos. Tirpalas tampa rožinis – dėl susidariusio natrio hidroksido pasikeitė fenolftaleino spalva. Reakcija vyksta greičiau nei su ličiu, natris ištirpsta beveik akimirksniu:

2 Na (k) + 2H2O (s) 2NaOH (aq) + H2 (d)
 
     
   
     
     
  Kalio sąveika su vandeniu

Gabaliukas metalinio kalio įdedamas į lėkštutę, pripildytą vandens ir fenolftaleino mišinio. Reakcija vyksta daug energingiau nei su natriu: akimirksniu pasirodo liepsna. Kalis ištirpsta akimirksniu ir išsiskiria daug energijos, todėl ir užsidega susidariusio vandenilio dujos. Tirpalas tampa rožinis – dėl susidariusio kalio hidroksido pasikeitė fenolftaleino spalva:

2 K (k) + 2H2O (s)
2KOH (aq) + H2 (d)
 
     
   
     
       
     
     
  Ličio, natrio ir kalio reaktyvumo palyginimas  
     
   
     
       

Vienintelis visų teisių savininkas (įskaitant visas su juo susijusias autorines teises) į Chemistry Comes Alive! vaizdinę – foto medžiagą yra Journal of Chemical Education. Visos teisės saugomos. Naudojama turint leidimą.